Budowa bolidu

Samochody Formuły 1, to obecnie najnowocześniejsze samochody na świecie, których konstrukcja jest ściśle regulowana przez federację FIA. Są one jednoosobowe, mają odsłonięte nadwozie, koła wystają poza kokpit pojazdu i skrzydła. Koszt i warunki produkcji tego typu samochodów jest niezwykle wysoki. Muszą one być projektowane w specjalnych tunelach aerodynamicznych, a ceny sięgają ponad 100 000 000 dolarów. Dużo pieniędzy idzie także na rozwój i badania, które służą doskonaleniu techniki. Silnik bolidu ma objętość 3000 centymetrów przeciętnych i posiada 10 cylindrów. Jest on montowany w kokpicie z przodu, przeciwnie do skrzyni biegów i układu hamulcowego. Osiągana moc wynosi 750 koni mechanicznych, co pozwala rozwijać prędkości powyżej 300 kilometrów na godzinę w kilka sekund. Ciepło wytwarzane przez silniki w ilości około 1800 kilo watów musi być wydzielane bezpośrednio do atmosfery przez specjalne radiatory, przez które przepływa około 650 litrów powietrza na minutę. Przy takich obciążeniach wymiana opon musi być regularna, a wulkanizacja, która się tym zajmuje pracuje na pełnych obrotach.

Tagi: ,

 

Leszek Czarnecki wspiera pomysł

23.09.2010, Bankier.pl

22 września 2010 w Warszawie miało miejsce oficjalne rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Studiuję, pracuję, zarządzam”, który odbył się w ramach programu Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego. Laureat konkursu uzyskał wsparcie jednego z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców, który zainwestował w rozwój zwycięskiego pomysłu 93 tys. zł. 

Pomysł na biznes Warsztat na czterech kółkach

22.09.2010, Sandra Samos, Newsweek

24 latek ze Śląska wymyślił i założył mobilny warsztat samochodowy. Polski miliarder Leszek Czarnecki zainwestował w niego 93 tys. złotych 

Studiuję pracuję zarządzam TVN CNBC

22.09.2010, TVN CNBC

Idzie młodość - Paweł Charycki, 24-letni student zwyciężył w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam", którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jego pomysł na biznes to 24-godzinna wulkanizacja z dojazdem do klienta. Więcej o swoim biznesie Paweł Charycki opowiedział w programie Blajer Mówi Biznes.  

b 250 barum bfgoodrich bridgestone brillantis brillantis 2 continental d 110 dayton debica dunlop duragrip dynaxer hp2 ecocontrol energy saver firestone fulda goodyear indeks h indeks t indeks v kleber mabor michelin multihawk rainexpert sava sp streetresponse street jet 2 uniroyal viaxer