Temperatura

Podczas startów w wyścigach Formuły 1, bardzo dużą rolę odgrywa temperatura opon. Optymalna temperatura w owym samochodzie nie powinna przekraczać 95 stopni Celsjusza. Ma to związek z przyczepnością opon do powierzchni trasy. Gdy spada temperatura, to obniżone ciśnienie powoduje, że powierzchnia opony nie jest płaska, przez co traci na przyczepności. Dlatego przed startem, opony pojazdów są przykrywane elektrycznymi kocami, które rozgrzewają je do temperatury 90 stopni Celsjusza. Te 5 stopni Celsjusza zostaje na start, gdyż w tym momencie otarcie o tor automatycznie zwiększa temperaturę gumy. Problem zachowania odpowiedniej temperatury w oponach występuje czasem po tym, jak wymiana opon następuje zbyt długo albo gdy wjeżdża samochód bezpieczeństwa, który spowalnia wszystkie pojazdy. W takiej sytuacji kierowcy prowadzą swoje pojazdy w zygzakowaty sposób, aby wykorzystać siłę tarcia, która zwiększa automatycznie temperaturę. Wulkanizacja jest dziedziną, w której liczą się nawet najmniejsze detale.

Tagi: ,

 

Leszek Czarnecki wspiera pomysł

23.09.2010, Bankier.pl

22 września 2010 w Warszawie miało miejsce oficjalne rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Studiuję, pracuję, zarządzam”, który odbył się w ramach programu Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego. Laureat konkursu uzyskał wsparcie jednego z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców, który zainwestował w rozwój zwycięskiego pomysłu 93 tys. zł. 

Pomysł na biznes Warsztat na czterech kółkach

22.09.2010, Sandra Samos, Newsweek

24 latek ze Śląska wymyślił i założył mobilny warsztat samochodowy. Polski miliarder Leszek Czarnecki zainwestował w niego 93 tys. złotych 

Studiuję pracuję zarządzam TVN CNBC

22.09.2010, TVN CNBC

Idzie młodość - Paweł Charycki, 24-letni student zwyciężył w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam", którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jego pomysł na biznes to 24-godzinna wulkanizacja z dojazdem do klienta. Więcej o swoim biznesie Paweł Charycki opowiedział w programie Blajer Mówi Biznes.  

b 250 barum bfgoodrich bridgestone brillantis brillantis 2 continental d 110 dayton debica dunlop duragrip dynaxer hp2 ecocontrol energy saver firestone fulda goodyear indeks h indeks t indeks v kleber mabor michelin multihawk rainexpert sava sp streetresponse street jet 2 uniroyal viaxer