Osnowa

Oponę widzimy tylko od strony bieżnika, gdyż jest on zewnętrzną częścią opony, która odgrywa ważną rolę podczas jazdy samochodem. Głębiej, pod bieżnikiem, znajduje się osnowa. Osnowę tworzą warstwy kordu, wykonane z wiskozy, poliamidu, poliestru, stali i włókna szklanego. W zależności od producenta, stosuje się różne materiały do wykonania kordu. Kordy są przeplatane ze sobą pod różnym kątem – tutaj liczy się rodzaj opony. Za osnową znajduje się opasanie, czyli warstwa kordu ułożona tym razem obwodowo. Materiał, z którego wykonane jest opasanie musi być jak najmniej elastyczny, gdyż musi on usztywniać oponę, aby zapobiegać deformacją. Deformacje mogą być spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, takich jak przeszkody, które napotykamy na drodze. Często wymiana opon odbywa się po wypadku, gdyż wtedy łatwo jest uszkodzić strukturę opony, która jest podatna na duże siły, wywoływane wstrząsami wypadkowymi. Wulkanizacja mówi, że po każdej kolizji lub większym starciu auta z czynnikami zewnętrznymi należy sprawdzić stan opon.

Tagi: osnowa, kord,

 

Leszek Czarnecki wspiera pomysł

23.09.2010, Bankier.pl

22 września 2010 w Warszawie miało miejsce oficjalne rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Studiuję, pracuję, zarządzam”, który odbył się w ramach programu Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego. Laureat konkursu uzyskał wsparcie jednego z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców, który zainwestował w rozwój zwycięskiego pomysłu 93 tys. zł. 

Pomysł na biznes Warsztat na czterech kółkach

22.09.2010, Sandra Samos, Newsweek

24 latek ze Śląska wymyślił i założył mobilny warsztat samochodowy. Polski miliarder Leszek Czarnecki zainwestował w niego 93 tys. złotych 

Studiuję pracuję zarządzam TVN CNBC

22.09.2010, TVN CNBC

Idzie młodość - Paweł Charycki, 24-letni student zwyciężył w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam", którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jego pomysł na biznes to 24-godzinna wulkanizacja z dojazdem do klienta. Więcej o swoim biznesie Paweł Charycki opowiedział w programie Blajer Mówi Biznes.  

b 250 barum bfgoodrich bridgestone brillantis brillantis 2 continental d 110 dayton debica dunlop duragrip dynaxer hp2 ecocontrol energy saver firestone fulda goodyear indeks h indeks t indeks v kleber mabor michelin multihawk rainexpert sava sp streetresponse street jet 2 uniroyal viaxer